Halk Gazetesi | Haber - Haberler - Son Dakika Haberleri
28 Temmuz 2021
 • 00:20 Sinema Sanatçısı Neşe Aksoy “DAL Film Prodüksiyon” İle Sektöre İddialı Geliyor
 • 00:20 Bozcaada Caz Festivali’nin beşinci yıl kutlamaları Facebook’ta başlıyor!
 • 00:20 Türkiye’nin birleşimi: Birleşim Mühendislik’in ilk reklam filmi yayında
 • 00:10 Kuveyt Türk selden etkilenen bireysel müşterilerinin borçlarını 3 ay öteleyecek
 • 00:10 Aydem Yenilenebilir Enerji, 750 milyon dolarlık yeşil tahvil ihracını başarıyla gerçekleştirdi

SEO Uzmanı Nedir? Bir SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uzmanının misyonu, arama motorlarından bir web sitesine gelen organik trafik hacmini en üst düzeye çıkarmaktır. Bu görevler, bağlantı kurma, sosyal medya stratejisi, viral pazarlama, meta veri şekillendirme, site hızı optimizasyonu, içerik stratejisi, bilgi mimarisi ve daha fazlası dahil olmak üzere sayfa içi ve sayfa dışı tekniklerin bir kombinasyonu ile gerçekleştirilir.
SEO Uzmanı, Google, Bing, Yahoo ve Yandex arama algoritmalarındaki günlük değişikliklerin bir sonucu olarak, dinamik bir ortamda sürekli öğrenmeyi, becerilerin iyi ayarlanmasını, endüstrilerin nasıl değiştiğinin keşfedilmesini ve sürekli denemeler yapılmasını gerektiren bir ortamda çalışır. SEO uzmanlarının yetişmesi için bir endüstri standardı veya üniversite programı yoktur. Bu sektördeki profesyoneller, deneyim, başarı, araştırma ve deneme yanılma yoluyla yetişirler.
SEO Uzmanı Becerileri Nelerdir?
Bir SEO Uzmanının ideal olarak aşağıdaki becerilere sahip olması beklenir:
 • Analytics ve Web Yöneticisi Araçları dahil olmak üzere Google ve Bing’in hizmetlerinde deneyim.
 • Google’ın Anahtar Kelime Aracında Tecrübe
 • İşlevsel bir HTML ve CSS anlayışı
 • .Htaccess, robots.txt, meta veriler, site hızı optimizasyonu gibi arka uç SEO öğeleriyle çalışma yeteneği
 • Bağlantı kurma ve viral stratejilerde başarı
 • Yerel ve uzun kuyruklu arama stratejisi uygulayabilme
 • Derinlemesine mobil strateji ve SEO ile olan ilişkisine dair bilgi
 • Bloglamanın, basın bültenlerinin, sosyal medyanın ve ilgili stratejilerin SEO ile nasıl ilgisine dair dair sağlam bir kavrama.
 • Organik arama trafiği oluşturma ve SERP’leri geliştirme deneyimi
 • Web analizi verilerini ve site değerlendirmelerini gösteren raporlar oluşturmanın arka planı.
 • SEO endüstrisindeki geçmiş ve öngörülen trendlerle ilgili güncel, çalışma bilgisi
 • Ticaretteki en iyi araçlara aşinalık
Ek beceriler: PHP, UX, IA, CRO, SEM, İçerik Stratejisi, Sosyal Medya
İlgili iş ünvanları: SEO (Uzman, Önlisans, Koordinatör, Uzman, Analist, Strateji Uzmanı, Pazarlama Uzmanı), Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Yerel Arama Stratejisti, SEO İçerik Stratejisti / Yazar
SEO Uzmanı Sertifikaları Hangileri?
Çevrimiçi olarak alınabilen birçok SEO sertifikası var, ancak genel olarak bazı sertifikaların bir SEO Uzmanının niteliğini ifade edemediği yönünde yaygın bir kanı bulunuyor. Bununla birlikte, Google tarafından verilen sertifikalar olumlu görülüyor. Aşağıdaki sertifikalar olumlu birer referans olarak kabul edilebilir:
 • GAIQ (Google Analytics Bireysel Kalifikasyon)
 • Google Adwords Sertifikası
 • MarketMotive SEO Master Sertifikasyon
 • SEMPO: Gelişmiş SEO Sertifikası
SEO Uzmanı Türleri Nelerdir?
Arama optimizasyonunda çalışan kişiler genellikle üç kategoriden birinde çalışır: Kurum İçi, SEO Ajansı veya Serbest Çalışan. Hem çalışan hem de işveren için, her birinin artıları ve eksileri vardır.Kurum İçi SEO Uzmanı Nedir?Kurum içi SEO Uzmanı, tek bir şirket için tam zamanlı olarak çalışır. Bu türde, sürekli aynı sektör tecrübe edildiğinden projeler üzerinde daha etkili olunabilir. Bir şirket genellikle, bir kaç web sitesi üzerinde çalışmak için kurum içi bir SEO uzmanı işe alır ve SEO konusunda daha uygulamalı ve daha duyarlı bir yaklaşıma sahip olmalarını, kendi endüstrilerini derinlemesine anlamalarını bekler. Bu bir ajansın garanti etmesi zor bir anlayıştır.Kurum içi SEO Uzmanı olarak, şirketinizde güçlü SEO bilgisine sahip tek kişi olabilirsiniz. Bu, pazarlama ekibinizi eğitme ve satma yükünün sizin üzerinizde olduğu anlamına gelir. Tüm operasyonlarda iletişim kurmak, kurumsal bloklarla çalışmak ve risk almakta iyi olmanız gerekir. İş arkadaşlarınız stratejinize katılmazlarsa sizi yavaşlatabilir.
Ajans SEO Uzmanı Nedir?
Bir SEO Uzmanı, bir ajansta çalıştığında, ilgili profesyonellerden oluşan bir ekiple hızlı öğrenmenin keyfini çıkarır. CV profilleri, yüksek profilli markalardan, şirketlerden ve vaka incelemelerinden dolayı hızlı bir şekilde gelişir. Başarılarını, çalıştıkları dönemde test edilmiş en iyi uygulamalara ve veri odaklı bir portfolyoya dayandırabilirler.
Bir şirket, genellikle düşük maliyetli, güvenli bir seçenek aradığında SEO ajansıyla çalışacaktır. BU firmalar daha geniş bir deneyim arar ve tek bir profesyonelin becerileri ile kumar oynamak istemezler.
Ajanslarda müşteri kayıplarının faturasının SEO Uzmanına kesilmesi ihtimali yüksektir. SEO Uzmanı bu stresle başetmek ve alışmak durumundadır.
Serbest Çalışan SEO Uzmanı Nedir?
Serbest çalışan bir SEO Uzmanı için, kurum içi veya ajansta çalışan bir profesyonelden çok daha fazla dramatik zorluklar ve fırsatlar vardır. Kendi kendilerinin patronudurlar ve işlerini, maaşlarını ve çıkarlarını belirlemekte tamamen özgürdürler.
Tüm sorunları kendi başlarına çözmeleri gerekir. Pazarlama, pazarlık ve ağ oluşturma işlemlerini kendi başlarına yapmak ve genellikle düzensiz bir iş akışı ile uğraşmak zorunda kalırlar.
Serbest SEO Uzmanı’nın karşılaştığı en büyük zorluklar, sonuçların tahmin edilmesi, ölçülmesi zor ve değişken bir platformda, SEO’nun maliyetini belirlemek ve müşterileri için gerçekçi beklentiler oluşturmaktır.
SEO İş Görüşmesinde Hazırlanılması Gereken Sorular Hangileri?
 • Hangi SEO araçlarını kullanıyorsunuz?
 • Önceden kimlerle çalıştınız, web sitenizin adresi nedir?
 • SEO’da içerik stratejisine nasıl yaklaşıyorsunuz, içerik oluşturuyor musunuz, nasıl oluşturuyorsunuz?
 • Site içi SEO’da neler yapıyorsunuz?
 • Site dışı SEO’da neler yapıyorsunuz?
 • Sosyal Medya’yı genel SEO stratejisine entegre etmek için neler önerirsiniz?
 • Backlink hizmeti veriyor musunuz? Bir stratejiniz var mı?
 • Önceki işlerinizde organik trafikte nasıl bir artış sağladığınız, örnekler nelerdir?
Arama motorları evrimleşmektedir.SEO Uzmanı oyunda kalmak için, yaşam tarzıyla bütünleşmiş bir bir öğrenme kültürü inşa etmelidir.
Bugün SEO Uzmanlığı, Google’da iyi bir konumda sıralanma, kaliteli içerik oluşturma ve dijital pazarlamada ustalık kazanmakla ilgilidir. Taze bilgilerle oluşturulmuş, harika bir içerikle ziyaretçilerin ilgisini çekebileceğinizi düşünebilirsiniz ancak, etkili bir şekilde tanıtmayı ve doğru kitlenin önüne getirmeyi bilmiyorsanız sonuç alamazsınız.
SEO, web sitenizin içeriğiyle alakalı anahtar kelimeleri, arama motorlarında olabildiğince üst sıralarda yer alması için optimize etme faaliyetleridir. Temel olarak, iyi optimize edilmiş bir içerik oluşturursanız, arama sonuçlarının ilk sayfasına olma şansınız, buna dikkat etmeyen web sitelerinden daha fazla olur. Google, SEO çabalarının en çok odaklandığı arama motorudur.
Google’da iyi konumlanmak, çevrimiçi pazarlamada etkin olmak ve internet dünyasındaki tecrübeli profesyonellerle rekabet etmek istiyorsanız, yalnızca mümkün olan en iyi içeriği oluşturmaya odaklanmalı, nişiniz içinde en iyisi olmalı ve etkin bir şekilde tanıtımını yapmalısınız.
SEO için Ücretsiz Kaynaklar Nelerdir?
SEO konusunda faydalanabileceğiniz önemli kaynaklardan bazıları.
Moz Yeni Başlayanlar için SEO Rehberi : Bu ücretsiz kurs SEO’nun arkasındaki teoriyi açıklar, nasıl ve nedenlerini anlamanıza yardımcı olur.
WebConfs SEO Eğitimi: Bu kaynak, bireysel SEO disiplinlerinin bir kısmına Moz rehberinden daha derinlemesine dalıyor.
Search Engine Land SEO Rehberi: Bu kaynak çok parçalı bir seriden oluşuyor. Kaçırmayın.
SEO Kitap SEO Sözlük: SEO Kitap internetin önde gelen kaynaklarından biridir ve bu gerçekten derinlemesine bir sözlüktür.
SourceWave: Bu sitede her köşesinde bir şeyler satılıyor ama açıkçası, SEO içeriği gerçekten sağlam. Bu yüzden biraz okumaya ve videolarını izlemeye değer.
Google Anahtar Kelime Planlayıcı: Ücretsiz bir araçtır. Anahtar kelime araştırması için ücretsiz bir çözüm arıyorsanız, ilk seçeneğiniz bu olabilir.
Bing Anahtar Kelime Araştırma Aracı: Bing’in sunduğu anahtar kelime araştırma web sitesidir ve bu sitede aslında oldukça yararlı birkaç kaynak bulunur. Ücretsiz kullanabileceğiniz bir alternatiftir.
Wordtracker: Bir çok SEO Aracı gibi, Wordtracker’ın da ücretli bir sürümü var. Bununla birlikte, ücretsiz deneme için kayıt olarak temel özelliklerine erişebilirsiniz.
SEMRush: Anahtar kelime araştırması için SEMrush’u kullanarak çok daha iyi bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yeni anahtar kelimeler bulmanızı, en önemli olanları izlemeyi kolaylaştırır. Aylık bir ücreti var,  ancak ücretsiz olarak sınırlı erişim sağlıyorlar.
Backlinko: Backlinko’nun kurucusu Brian Dean, anahtar kelime araştırması hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayan bir rehbere sahiptir.
Noble Samurai: Bu anahtar kelime araştırma aracı harikadır. Çeşitli niş ve pazarları anlamanıza yardımcı olur.
SEO Danışmanlığı Nedir?
Genelde, herhangi bir türden bir “danışman”, belirli bir konuda uzmandır ve bu konu hakkındaihtiyaç duyan bireylere veya kurumsal şirketlere tavsiye verir. Bir SEO danışmanlığı da farklı değildir. Arama motoru optimizasyonu konusunda uzman kişilerdir ve daha yüksek sıralama, daha iyi hedeflenmiş trafik gibi SEO ile ilgili konularda işletmelere veya web site sahiplerine tavsiyelerde bulunurlar.
Serbest Çalışan SEO Uzmanı ve SEO Ajansı Arasındaki Fark Nedir?
Günümüzde herhangi bir işletme, çevrimiçi olarak bir web sitesi ile temsil edilir. Çevrimiçi ticaret, son 20 yıldır dünyadaki en kârlı iş yapma biçimlerinden biri olmuştur ve milyonlarca potansiyel müşteriye, geleneksel iş yapma biçimine göre nispeten daha düşük maliyetlerle ulaşılmasını sağlamaktadır. İstatistiklere göre Türkiye’de çevrimiçi alımlar, gelişmiş ülkelere oranla şimdilik daha düşük seviyelerde olsa da, yükselme eğilimindedir. Özellikle yeni neslin internetten alışveriş yapma konusunda oldukça yetenekli ve istekli olduğu biliniyor.
Türkiye’nin en büyük sanayi şehirlerinden biri olan Bursa’da interneti ticari amaçlar için etkin kullanan işletmeler hakkında elimizde kendi tecrübelerimizden başka bir istatistik yok. Hemen her şirketin, çevrimiçi ticaret veya tanıtımı çok önemli bulduğunu biliyoruz ancakgenel kanı internette kurumsal olarak bilinir olmanın geleneksel ticarete göre daha kolay olduğunun sanılması. Bir dijital pazarlama uzmanı olarak aksini söylemek durumundayım. Çevrimiçi ticari başarı, en az geleneksel ticaret ve tanıtım kadar çaba gerektirmektedir. Kaynak, hedef, neden ve sonuç aynıdır. Cebimize giren her kuruş, bir başkası tarafından kazanılamadığı için girer, herkes çeşitli kabiliytlerler ölçüsünde payını alır. Web siteleri sadece gelişmiş birer iletişim aracıdır. Google’da ilk sırada olsanız bile ürün ve hizmetinizin kalitesine ödeme yapılır.
SEO Uzmanı İş Yapma Biçimleri Nelerdir?
Bursa’da iş yapıyorsunuz, potansiyel müşterileriniz burada ya da çevresindeki ilçe ve kasabalarda. Bursa SEO pazarı size iki fırsat sunar. Bir SEO ajansıyla anlaşabilir ya da serbest çalışan bir seo uzmanı ile iletişime geçebilirsiniz.
Peki hangisi daha etkili olurdu? Bu konuyu öncelikle Bursa sonra Türkiye’de iş yapma biçimleri ve koşullar açısından ele alacağız.
Seo Uzmanı ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?
SEO uzmanı ile çalışırsanız işiniz için şahsen sorumluluk alan biriyle direk muhattab olursunuz. Bu kişinin işi bırakıp başka bir ajansta veya şirkette çalışma ihtimali azdır. Yani kimse size, ya o arkadaş işi bıraktı, bundan sonra sizin SEO işleriyle Ayşe Hanım ilgilenecek demez. SEO Uzmanları ön çalışma ve müzakereler için daha fazla zaman ayırabilirler, çalışma saatlerine bağımlı olmadıkları gibi, gerektiğinde günde 16 saat çaba gösterebilir ler. Ajanslara göre daha uygun fiyata hizmet vermelerine rağmen işiniz için muazzam bir çaba gösterebilirler. Aynı anda çok sayıda proje üstlenmezler, müşteri sayıları ajanslara göre daha az olduğundan işiniz üzerindeki konsantrasyonları daha fazladır.
SEO uzmanı ve ajansı arasındaki diğer bir fark ise sözleşme biçimidir. Seo uzmanı ile sözleşme yapsanız bile direk, sürekli muhattablık nedeniyle oluşan samiyet, karşılıklı mağduriyetlerin hakkıyla ve hızlıca çözüme kavuşturulmasını kolaylaştırır. Bir ajansla çalıştığınızda projeden istediğiniz verimi alamasanız bile, SEO çalışmalarında öngörülen 6 ila 12 aylık sözleşmeye uymak, gerekli ödemeyi yapmak zorunda olacaksınız.
Ek olarak, iyi bir Seo uzmanının para kazanma potansiyeli yüksektir. Genellikle ajanslar bir profesyoneli tatmin edecek bedeli ödemeye yanaşmaz, dolayısı ile çalıştıracağı personelin kalitesi ona göredir. Ajans personeleninin niteliklerinden emin olmak zordur. Size kimin ne hizmet vereceği doğrudan açıklayamazlar. Çünkü konuşacağınız kişi genellikle yöneticileridir. En sık duyacağınız cevap: “Sitenizi analiz edip dönüş yapacağız” olacaktır.Dürüst ve deneyimli bir serbest meslek sahibi, web sitenizi ilk 10 sıraya getirip getiremeyeceğini, daha önemlisi ihtiyaç duyup duymadığınızı, para harcamakta fayda var mı, ücretli reklam veya sosyal medya kullanmak daha kolay olmaz mıydı? sorularını kendine soracak ve cevabı size iletecektir. Çünkü siz bunları bilemeyebilirsiniz. Kurumsal bir ağız sizinle gerçekleri paylaşmak için gerekli insiyatifi almayabilir. Ajanslarda, pazarlama ekibinin görevi ve hedefi sözleşmeyi size imzalatmaktır, bu aşamadan sonrası onun sorumluluğundan çıkar.
Seo uzmanı ile çalışmanın zor tarafı yok mu?
Kendini Seo uzmanı olarak tanıtmanın özgüvenden başka bir maliyeti yoktur. Bazı meraklı gençler birkaç WordPress site kurduktan sonra heyecanlanıp kendilerini seo danışmanı ilan edebiliyorlar. Site kurmak ile seo arasında farkı öğrenmek için tanıdıkları birkaç işletmenin web sitesini eğitim ve test amaçlı kulllanmak zorunda kalacaklarını ve tecrübe ve bilgi eksikliğinin getireceği sıkıntıları bilseler yapmazlardı. Bir uzman ile ile amatör arasındaki farkı görmek zor değildir. Seo uzmanı ile meraklı amatörü ayırmanın en kolay yolu kendi web sitelerini incelemektir. Kendilerini tanıtma biçimleri ve arama motorlarındaki başarıları net fikirler verir.
SEO Ajanslarıyla Nasıl Çalışılır?
Ajanslar çok geniş bir hizmet yelpazesini temsil edebiliyor. Bizim konumuz seo ajansları, ancak reklam ajansları arasında da SEO sektörüne el atanlar var. İyi bir ekip çalışmasının önemi elbette çok iyi biliyoruz. Seo konusunda bireysel iştiraklerin, ajanslara, ekiplere göre daha verimli olmasının nedeni ülkemizdeki iş yapma biçimleridir. Türkiye’nin, nitelikli insanların rahatça yetişebildiği, hakettikleri değeri gördükleri bir ülke olmaması sır değildir. Tüm zorluklara rağmen, işinin kalitesini herşeyin üzerinde tutan, seo çalışmalarını ajans düzeyinde profesyonel olarak yapan, idealist, yetenekli uzmanları istihdam etmek için uğraşan ve yazılımsal becerilerle donatılmış ajanslar da vardır.
SEO Hizmeti almadan önce nelere dikkat edilmelidir?
Seo hizmeti almadan önce yapılması gereken ilk şey işletmenizin dijital pzarlama ihtiyaçlarının net olarak belirlemektir.
 • Arama motoru optimizasyonu mu, ya da kısa vadede TBM’mi sizin için daha avatajlı? Belki de her ikisine de ihtiyacınız olacak.
 • Sektörünüz Sosyal medya ya öncelik verilmesini gerektiriyor mu? Ya da hangi sosyal medya uygulamarını daha çok tercih etmelisiniz?
 • Ürün veya hizmet yelpazeniz ne kadar geniş? Başlangıçta tanıtımlarınızı belirli bir nişe odaklayarak hız kazanabilir misiniz? Köprü görevi yapacak benzersiz hizmetleriniz var mı?
Google 1 ila 5 arasındaki konumlar trafiğin %80’ini alacaktır ve birçok rakibiniz zaten o konumda bulunur. Ürünleriniz veya hizmetleriniz benzersiz ise, tebrikler, rekabet etmeden yeni bir niş oluşturup konum alırsınız, ancak %99 ihtimalle sıralamada zaten birçok rakibiniz vardır ve açık bir avantaja sahipler. Devlet tarafından işletilen web sitelerinin de daima en üstte olacağını unutmayın. Bu durum ilk 4 pozisyonda olmayı zorlaştırmaktadır.
Sonuç olarak, mucizelere inanabilirsiniz ancak web sitesi tanıtımında, seo’da mucize yoktur. İster ajanslarla ister freelancer seo uzmanlarıyla iş yapın, önemli olan karşınızdaki insanların kim olduğudur. Geçmişlerini ve hali hazırda yaptıkları işleri araştırmak karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Büyük bir şirket olsanız bile, öncelikle bir seo uzmanı ile çalışmayı deneyin.
2020’de SEO Uzmanlığı
2020’de SEO uzmanları için neler öncelikli olacak? Hangi SEO stratejileri ve taktikleri daha çok işe yarayacak? Arama sonuçları sayfasında iyi bir pozisyon almak ve daha fazla ziyaretçi çekmek için dikkat etmemiz gerekenler neler?
Hedef kitlemiz hangi türde içeriği daha çok tercih ettiğini biliyor olmak önemlidir. İnsanların, bir kelimeyi veya ifadeyi sorgularken ne bulmayı beklediğini anlamak ve onlara en basit şekilde, ancak tatminkâr bir cevap vermemiz gerekiyor. Ziyaretçilerin ilgi alanları ve tercihleri düşündüğümüzden daha hızlı değişebildiğinden, web sitemizin içeriği mükemmel bir şekilde yazılmış ve optimize edilmiş olsa bile, yanlış bir kitleye hitap ettiğimizde sonuç almamız zorlaşmaktadır.
Bugünden başlayarak, gelecekteki web siteleri tamamen kullanıcı odaklı olacaktır. Sitemiz, kitlemizi tatmin ediyorsa, Google bunu en önemli sıralama faktörü olarak sayma eğilimindedir ve bunu kendisi de sık sık dile getirmektedir. Bir kullanıcının yaptığı sorgunun anlamsal amacınının arama sonuçlarına uyup uymadığını anlamak için, uzun dönemli dalgalanmalar esas alındığından, SEO ve içerik uzmanlarının içerik oluştururken hedefledikleri anahtar kelimelerle, kullanıcı niyetine yoğun bir biçimde odaklanmaları her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Google anahtar kelime niyetine bakışını değiştirmiştir.
Kısa bir dönem için sıralama almaya çalışarak zaman ve para harcamak ister miyiz? yoksa bunun yerine, müşterilerin daha bilgili olduğu ve sunduklarımızla daha fazla ilgilenmeleri muhtemel olan şartlara mı odaklanmalıyız?
2020’de daha fazla hissedeceğimiz bu değişimlere ayak uydurmak için, anahtar kelime araştırmamızın şeklini değiştirmemiz gerekebilir. Anahtar kelime araştırması yaparken, bizlerinki gibi web sitelerinin, hedeflenen bir ifade için sıralanıp sıralanmadığını kontrol etmenin ötesinde, aramalarda ilk önce sıralanan sonuçlar dizinlerle veya inceleme siteleriyle doluysa ve sitemiz bunlardan biri değilse, anahtar kelimelerimizi değiştirmeyi düşünmeliyiz. Anahtar kelime eşleşmesine ek olarak, kitlemizin arama yoluyla sorduğu soruları kapsamlı bir şekilde yanıtlamalıyız. İdeal olarak kullanıcıların ilk sorgusunun cevabını verdikten sonra, öğrenmek isteyecekleri muhtemel takip sorularını tahmin edip, yanıtlayarak, içeriğimizi bir adım daha ilerletmeliyiz.
Arama Motorunun Ötesine Geçmek
SEO, sadece belirli bir arama motorunun nasıl optimize edileceği ile ilgili olmamalı, diğer arama uygulamaları da dikkate alınmalıdır. Web sitemiz dışındaki çevrimiçi varlıklarımıza da (örneğin sosyal medya hesapları) trafik çekmeyi ve bağlantı kurmayı denemeliyiz. Bu konuyu ciddiye alan markalar dijital ortamda çok yönlü hale gelmektedir. SEO Uzmanlarının da aynı şeyi yapması, SEO’nun diğer platformlardaki görünürlüğü de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerekiyor. Kullanıcıları web sitemize yönlendirmek için arama sonuçlarında ilk sırayı hedeflemenin ötesine geçmenin yollarını bulmak zorundayız.
Yapay Zeka ve Yapılandırılmış Veri
Yapay zekanın giderek Google için daha önemli hale gelmesiyle, yapılandırılmış verilerin de önemi artmakta, mümkün olduğunda kullanılması gerekmektedir. Yapısal işaretleme, konular ve davranışlar arasındaki bağlamsal ilişkileri anlamaya, test etmeye ve uygulamaya başlamamız için gereken önemli bir eğilimdir.
İçerik yapısını anlamak için, bilgi mimarisini, etiketleri, meta verileri ve yapılandırılmış veri işaretlemeyi kullanarak arama motorlarına sinyal verme yeteneğine sahibiz. Bu işaretlemeler, olgusal gerçeklik ile ekransız gelecek arasındaki kilit bağlantıdır. Ürünler, teklifler, etkinlikler, iletişim bilgileri, sosyal hesaplar, kuruluş bilgileri, derecelendirmeler ve sesli içerik için sayfalarda uygun şema işaretleme mutlaka kullanılmalıdır.
Mükemmel İçerik
2018’deki Google algoritması güncellemeleri, Google’ın, içerik kalitesini değerlendirmeye ve web sitesinin içeriğinin derinliğine ve genişliğine odaklandığını ortaya koymuştur. Kaliteli içerik kapsamında olağanüstü derinlik sağlayan sitelerin sıralamalarda yükseldiği açık bir biçimde gözlenmektedir. Blogumuzu canlı tutmak için içerik oluşturuyorsak, bunu mükemmel bir biçimde yapmak zorundayız. İnsanların intertenette aradığı çözümlerin bir parçası olmalıyız. SEO’daki içerik stratejisi yalnızca bir soruyu cevaplamak ve kullanıcıları sayfaya yönlendirmekle ilgili olmak zorunda değildir. Kullanıcının ilgisini çekmek ve bir sonraki eyleme yönlendirmek için de gerekli malumatı sağlamak, içeriğimize anlamlı bir değer katacaktır.
Web Site Otoritesi, Uzmanlık ve Güvenilirlik
Google’ın arama kalitesi değerlendirme kılavuzu (EAT olarak bilinir), 2020’de daha da önem kazanacak bir başka eğilim olacaktır. Belirli bir konuda, bir otorite haline gelmedikçe, iyi sıralama almak zordur. İçerik dağıtımı ve tanıtımına itibar açısından da bakmamız gerekmektedir.
Site İçi Optimizasyon
Linkler hala çok önemli olsa da, çoğu web sitesinin başarısını etkileyen önemli etkenlerin başında site içi optimizasyon geliyor. Yaygın kullanıcı sorularını cevaplayan içerikler, dahili site araması,müşteri desteği, işletme ile ilgili sorulara cevap verme, sık sorulan sorular ve usule ilişkin görevlerin yükünü hafifletmek için canlı sohbet özelliğinin kullanılmasının olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir.
SEO 2.0 Tabiri
SEO 2.0, Google’ın en yeni Global Arama Algoritmasına dayanarak, sorgu sonuçlarını en iyi hale getirme eylemi için ortaya atılmış bir kavramdır. Yalnızca metinlerin değil, görüntülerin, videoların, alt sayfaların ve SML açıklamalarının aynı anda optimizasyonudur. Optimizasyon probleminde, optimize edilecek fonksiyonu optimal değerine getirebilecek değişkenler aranır ve bu değişkenlerin davranışını etkileyen algoritmalar kullanıcı ihtiyaçlarına göre sürekli geliştirilerek değiştirilir.
SEO artık, kullanıcıları istedikleri her yerde karşılamak üzere tasarlanmış platformlarda en iyi içeriği üretmekle ilgilidir. Seo Uzmanı olarak, tüm arama deneyimi bizim uzmanlık ve kontrol alanımızdır, ancak hedefimiz yalnızca trafik çekmek değildir. Web tabanlı veya uygulama tabanlı arama deneyimini, kullanıcının ihtiyaçlarını ve sitenin sunduğu olanakların en verimli ve ilgi çekici kesişimini oluşturmak için optimize etmeliyiz.
Yılmaz Saraç
SEO Uzmanı
2019, Bursa

Orjinal Kaynak (Originally published at): https://yilmazsarac.com.tr

admin

RELATED ARTICLES

Sakarya Escort Sakarya Escort Sakarya Escort Webmaster Forum serdivan escort Sakarya Escort

izmir escort

antalya escort

izmir escort

istanbul jigolo

porno indir

porno izle

bursa escort

izmir escort

escort izmir

hd abla porno

eskişehir escort

karşıyaka escort bayan

izmir escort bayan

soltakip.com

sosyalmarkaniz.com