GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-02-2023 13:05

Tüp Mide Ameliyatında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Tüp Mide Ameliyatında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Tüp Mide Ameliyatında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Obezite cerrahi, son zamanlarda oldukça gelişmiş teknolojiler ile yapılmakta olan bir yöntemdir. Günümüzde çok sık görülen hastalıklar arasında yer alan obezite bedende oluşan sorunların yanı sıra kronik ve akut gibi çeşitli ciddi hastalıklara da sebep olmaktadır. Ayrıca estetik açıdan da kişilerin psikolojisini kötü anlamda etkilemektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Obezite tedavisi için kullanılan tüp mide ameliyatı yöntemlerinden bir tanesidir. Halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak da bilinmektedir. Midenin yüzde 80 oranında alınması ile Mide tabiri caizse ince uzun bir muz şeklini alması sağlanır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı uygulanan hastalarda vücut kitle indeksinin 35 üzerinde olan ya da diyabet hipertansiyon, kolesterol yüksekliği olan hastalara yapılmaktadır.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Tüp mide ameliyatı diğer bir deyişle mide küçültme işlemleri en sık uygulanan ameliyattır. En Sık uygulanan diğer bir mide küçültme ameliyatı ise gastrit bypass ameliyatıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tüp mide ameliyatı 18 yaşını tamamlamış ameliyata uygun olan kişilere yapılmaktadır. En fazla yaş sınırı ise 65 yaşına kadar bu ameliyatlar yapılmaktadır. Eğer 65 yaş üstüne yapılması gerekli durumlarda ise kişinin sağlık durumuna ya da ameliyat gerekli olup olmadığına göre değerlendirilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenmeli?

Obezite rahatsızlığı olan kişilerin tüp mide ameliyatı olduktan sonra yediklerine ve içtikleri dikkat etmesi gerekmektedir. Ameliyattan sonra doktorun belirlediği beslenme programını yerine getiren hastaların iyileşme süresi daha hızlı ilerlemektedir.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Tüp mide ameliyatı obez hastaların tedavisinde kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Bu ameliyat çeşitleri ise mide kelepçeli, Mide katlanması, Mide bypass, mini mide bypass ve duodenal switch   gibi ameliyat çeşitleri bulunmaktadır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Obezite tedavisinde kullanılan yöntemler ile yapılan ameliyatından sonra hastaların öncelikle doktor tavsiyesine uygun şekilde beslenmelerine dikkat etmesi gerekmektedir. Dikkatli ve tavsiye edildiği gibi düzgün bir şekilde beslenmeden sonra düzenli şekilde spor yapılmasına da dikkat etmeleri gerekmektedir.

Obezite Cerrahi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Obezite son yıllarda oldukça sık görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Düzensiz beslenme, hareketsizlik, stres gibi daha birçok sebebi bulunan bu hastalık kişinin hem vücut sağlığını hem de psikolojik olarak etkileyen bir hastalıktır. Obezite cerrahisi tedavisi gören hastaların bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklarını etkilemektedir.

 

Obezite Cerrahi Sonrası Ne Kadar Sürede Ne Kadar Kilo Veriliyor?

Obezite cerrahi yöntemleri kullanılarak yapılan tedavilerde hastalar için oldukça etkili olmaktadır. Ameliyatlardan sonra devamlı olarak vitamin ve mineral takviyeleri almaları gerekmektedir. Tüp mide ameliyatından sonra kişilerin bünyesine göre ortalama 5 yılda yüzde 60 oranında kilo vermesini sağlamaktadır.

Obezite Cerrahi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Obezite cerrahisi ameliyatı yapıldıktan sonra hastalar genellikle dördüncü gün taburcu olabilmektedir. Taburcu olduktan sonra yaklaşık iki hafta sonrasında yürümeye başlarlar. Masa başında iş görenler için yürümeye başladıktan sonra iş başına geçiş yapar. Ağır işlerde çalışanlar için yaklaşık 1 ay geçmesi gerekmektedir.

Mide Balonu Nedir?

Obezite tedavisinde cerrahi işlem uygulamadan yapılan mide balonu yöntemleri ile yapılmaktadır. Amacı kişilerin tek öğünde yedikleri besin miktarını en az seviyede olmasını sağlayarak uzun süreli tokluk hissi vermektir. Belli bir süre midede kalması için mideye yerleştirilir.

Kaç Tip Mide Balonu Vardır?

İki farklı yöntem kullanılarak Mide balonu işlemi yapılmaktadır. İki çeşit mide balonu yöntemi bulunmaktadır. İnce ve esnek ucunda kamera olan endoskop ile mide balonu yerleştirilen endoskopik mide balonu ilk yöntemdir. Diğer bir çeşidi ise yutulabilir mide balonu yöntemidir. Bu yöntem ise balon şişirilmeden hastaya bol su ile yutulması işlemi ile yapılmaktadır.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Mide balonu işlemi için öncelikle doktor hastayı bilgilendirip daha sonra hastanın bu işlem için uygun olup olmaması için kontrolden geçirilir. Bu kontroller sonucunda mide de bir sorun yok ise işlem gerçekleştirilir.

Mide Balonu Nasıl Etki Eder?

Mide balonu işlemi uygulandıktan sonra hastanın herhangi bir cerrahi işlem uygulanmadığı için kişi günlük hayatına hemen dönebilmektedir.

Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Obezite cerrahi işlemlerinde kullanılan mide balonu yöntemi ile anestezi kullanılmadan yapılan bir işlemdir. Anestezi kullanımı olmadığı için daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Obezite cerrahi yönteminden birisi olan mide balonu ile ortalama 20 ya da 25 kilo verebilmektedir.

AdminAdmin